receive
28 بهمن 1401 - 11:24

غنای فرهنگی سینمای ایران فرصتی کم‌نظیر برای همکاری با چین است

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار وزیر امور بین الملل حزب کمونیست با یادآوری ظرفیت‌های گسترده همکاری فرهنگی، غنای فرهنگی و اعتبار بین المللی سینمای ایران را فرصتی کم نظیر در این چارچوب دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه روز چهارشنبه در حاشیه‌ی سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به چین، با لیو جیان چائو وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که با هدف بررسی استفاده از ظرفیت نهادهای سیاسی دو کشور در تحقق اهداف روابط راهبردی دو کشور برگزار شد، امیرعبداللهیان رایزنی‌های پربار و توافقات رؤسای جمهور دو کشور در پکن را ترسیم کننده افق جدیدی برای روابط دو کشور دانست و ضرورت استفاده دوچندان از ظرفیت نهادهای سیاسی دو کشور مانند حزب کمونیست، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای راهبردی روابط خارجی برای تقویت درک و اعتماد متقابل را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری ظرفیت‌های گسترده همکاری فرهنگی و مبادلات مردمی میان دو کشور، غنای فرهنگی و اعتبار بین المللی سینمای ایران را فرصتی کم نظیر در این چارچوب دانست و ابراز امیدواری کرد فیلم‌های ایرانی به سرعت وارد بازار چین شوند.

وزیر امور بین الملل حزب کمونیست نیز با تاکید بر اهمیت سفر رسمی رئیس جمهور کشورمان به پکن و تبریک چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، روابط راهبردی تهران - پکن را بر تحولات منطقه‌ای تأثیر گذار دانست و اظهار داشت دنیا شاهد تحولات نوینی است که در صد سال گذشته بی‌سابقه است.

وی تاکید کرد، جهان به سوی چند قطبی پیش می‌رود و دوره تصمیم گیری چند کشور محدود برای دنیا تمام شده است، هرچند که هنوز هم غرب نمی‌خواهد هژمونی خود را پایان دهد و اصرار دارد از این طریق مانع از توسعه سایر ملت‌ها از جمله چین و ایران بشود.

چائو با تاکید بر احترام متقابل به حاکمیت و تمامیت ارضی دو کشور، تاکید کرد چین از تلاش ایران برای صیانت از حاکمیت ملی خود در برابر دخالت بی ثبات کننده خارجی و مقابله با تحریم‌های غیر قانونی، قاطعانه حمایت می‌کند.

وزیر بین الملل حزب کمونیست تاکید کرد این نهاد مشتاقانه در مسیر تقویت هر چه بیشتر رایزنی‌ها با احزاب و نهادهای ایرانی حرکت می‌کند و از تبادل نظر میان طرفین استقبال می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1041521